نمايش خبر
مقايسه و بررسي نحوه عملکرد دستگاه هاي ذخيره سازي HDD و SSD

SSD و HDD : این دستگاه های ذخیره سازی می توانند تصاویر مربوط به سفرهای خانوادگی شما، فایل های مربوط به مالیات سال گذشته و یا حتی سیستم عامل کامپیوتر شما را در خود نگهداری کنند، و البته هر دو در شیوه عملکرد و انجام این کار بسیار متفاوت هستند.در اين مقاله به مقايسه اين دو مدل دستگاه ذخيره سازي اطلاعات و بررسي معايب و برتري هاي آنها مي پردازيم با گجت نيوز همراه باشيد.

 

HDD :

یک HDD یا دیسک سخت (Hard Disk Drive) یک دیسک ذخیره سازی چرخشی خوب است. اطلاعات و داده ها از طریق یک هِد (Head) نوشته و یا خوانده می شوند. این هِد در عین حال که نیروی مغناطیسی روی هارد دیسک را تعدیل می کند (و یا تغییر می دهد)، به دور آن چرخش می کند.

SSD :

یک SSD یا همان درایو حالت جامد (Solid-State Drive) همان طور که اسمش پیداست، بدون قطعات مکانیکی و یا چرخنده است. این نوع درایو قادر به دسترسی و ذخیره سازی بلوک های اطلاعات به صورت الکترونیکی است که اولین برتری را برای خودش نسبت به HDD به ارمغان می آورد که همان سرعت بالاتر است.


سرعت

آیا تا کنون همزمان یک الترابوک مجهز به SSD و یک لپتاپ با هارد HDD را با هم روشن کرده اید؟ نتیجه این خواهد بود که الترابوک روشن شده و وارد سیستم عامل می شود و فیلم مورد علاقه شما را پخش می کند، در حالی که لپتاپ دارای HDD هنوز در حال بارگذاری سیستم عامل است. حتی بعد از روشن شدن و حین استفاده از سیستم عامل نیز، SSD به افزایش عملکرد و سرعت هنگام اجرا کردن برنامه ها کمک خواهد کرد. در حالی که HDD تمامی دیسک را برای یافتن قطعه مناسب از اطلاعات جستجو می کند، SSD می تواند بلافاصله اطلاعات را در زمان بسیار کمتری دریافت کند.

اندازه (حجم)

هر یک از دستگاه های ذخیره سازی مزایا و معایب خود را دارند. از آنجا که SSD فاقد هر نوع قطعه مکانیکی است، می تواند کوچکتر و نازک تر باشد که بسیار برای جا دادن در الترابوک های نازک مناسب است. در عین حال صفحه چرخشی HDD از نظر اندازه محدود است و نمی تواند بیشتر از یک حد مشخص کوچک باشد. از نظر حجم ذخیره سازی اطلاعات، HDD ها ظرفیت بسیار بیشتری را نسبت به SDD ها ارائه می کنند. یک SDD در نهایت معمولا می تواند دارای ظرفیت ۱ ترابایت باشد؛ اما این موارد شاید به سختی ارزش قیمت گران SSD را داشته باشد وقتی که شما می توانید یک هارد HDD را با ظرفیت ذخیره سازی بیشتر و قیمت کمتر تهیه کنید. این مورد ما را به سمت موضوع بعدی هدایت می کند

11/02/2013